FreeStyle Libre čtečka v telefonu – návod jak stáhnout aplikaci LibreLink [Android]

Pozn.: Aplikace LibreLink je nyní oficiálně dostupná. Je ji tedy možné stáhnout přímo z Obchodu Play (pro Android) či App Store (pro iOS). Tento článek již není aktuální.

Senzor FreeStyle Libre 1 je v České republice používán mnoha diabetiky, kterým díky němu odpadá nutnost měřit si svou glykémii pomocí krve z prstu. Co ale neodpadá, je potřeba neustále u sebe nosit zařízení, které je schopné tuto glykémii zobrazit. Při píchání do prstu to byl glukometr, s FreeStyle Libre 1 je to speciální čtečka, která při přiložení na senzor zobrazí aktuální glykémii. Existuje zde ale možnost, jak i tuto čtečku, která samotná navíc stojí okolo 1 400 Kč, nechat doma. Společnost Abbott, výrobce senzorů FreeStyle Libre, totiž nabízí aplikaci LibreLink, kterou si můžete stáhnou do chytrého telefonu a která je schopna úlohu čtečky glykémie ze senzoru zastoupit. Pro českého uživatele je zde ale jeden problém a sice, že tento software nemá českou lokalizaci. Jinými slovy v Česku nelze tuto aplikaci v Obchodu Play (na operačním systému Android) stáhnout. Existuje zde ale způsob, jak ji může do svého telefonu získat i český diabetik. A právě návod na stažení aplikace LibreLink na Android telefon v České republice vám přinášíme v tomto článku.

Požadavky nutné ke stažení aplikace

  • operační systém Android, verze 8.0 a vyšší (aplikace tak nefunguje s Apple ani jinými zařízeními bez OS Android)
  • telefon s technologií NFC (Zda váš telefon NFC čtečkou disponuje, se dozvíte v technologických specifikacích telefonu. Většina dnešních chytrých telefonů tuto funkci již má.)
  • 26 MB volného místa v úložišti

Krok č. 1 – Stažení VPN aplikace

Protože LibreLink nelze stáhnou v České republice, musíme použít další speciální aplikaci umožňující VPN připojení. Díky VPN se budeme schopni připojit na Google Obchod Play cizí země, ve které je LibreLink dostupný, a odtud ho stáhnou do našeho telefonu, i přesto že se nacházíme v Česku. Pokud již nějakou službu VPN používáte, samozřejmě ji můžete použít. Pro účely tohoto návodu ale využijeme aplikaci Thunder VPN, která je na českém Obchodu Play dostupná zdarma.

Nejdříve si tedy na svém telefonu otevřeme aplikaci Obchod Play.

Následně v Obchodu Play vyhledáme aplikaci Thunder VPN.

Poté aplikaci Thunder VPN nainstalujeme a otevřeme.

Krok č. 2 – Nastavení VPN aplikace

Jak je již uvedeno výše, LibreLink lze stahovat pouze v některých zemích. Jednou z takovýchto zemí je například Německo, které si proto nastavíme v naší VPN aplikaci jako oblast, ze které se bude náš telefon do Obchodu Play připojovat.

Otevřeme aplikaci Thunder VPN a klikneme na ikonu v pravém horním rohu (vyznačeno červeným obdelníkem).

Vybereme Německo jakožto zemi, ze které se chceme připojit.

V aplikaci následně vidíme, že jako „Server Location“ je nastaveno Německo.

Krok č. 3 – stažení aplikace LibreLink

I přesto že nyní jsme připojeni k Obchodu Play (respektive k celému internetu) „z Německa“, stále v něm není možné LibreLink přímo zobrazit. Budeme proto muset odkaz na německý LibreLink vyhledat skrz klasický internetový prohlížeč.

Nejdříve si tak otevřeme internetový prohlížeč, například Google Chrome.

V internetovém prohlížeči vyhledáme německou aplikaci LibreLink. To učiníme například skrz zadání hesla „librelink de“.

Pokud by z nějakého důvodu po zadání tohoto hesla nedošlo k vyhledání německé aplikace, do prohlížeče zadáme příkaz „librelink de site:play.google.com“, který nám příslušný odkaz zobrazí (případně můžete LibreLink nalézt v Obchodu Play zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.freestylelibre.app.de&hl=cs&gl=US)

Následně rozklikneme odkaz na Obchod Play s německou aplikací LibreLink.

A opět, jako při stahování kterékoli jiné aplikace, klikneme na instalovat.

Pokud by se vám místo tlačítka instalovat zobrazil nápis „Tato položka není ve vaší zemi dostupná.“ (viz obrázek níže), nastala chyba při stahování nebo nastavování vaší aplikace VPN a postup je třeba opakovat.

Nyní již můžete aplikaci LibreLink otevřít, vytvořit si uživatelský účet a používat ji ke zjišťování glykémie přiložením vašeho telefonu na senzor.

Pokud chce uživatel zároveň používat čtečku i aplikaci, je třeba senzor vždy aktivovat čtečkou, nikoli telefonem. V moment, kdy dojde k aktivaci senzoru pomocí aplikace LibreLink, čtečka již není schopná senzor načítat. Veškeré data o hladině cukru je poté nutné získávat skrz telefon.

Existuje zde i varianta, jak informaci o glykémii ze senzoru FreeStyle Libre 1 do telefonu dostat bezdrátově skrz bluetooth. K tomu je ale potřeba koupit speciální zařízení, které se na FreeStyle Libre senzor umístí a které následně hodnotu glykémie zasílá do telefonu na dálku v určitých intervalech (obvykle každých 5 minut), což umožňuje získat ještě lepší kontrolu nad vaší glykémií. Přehled a porovnání těchto bluetooth zařízení naleznete v článku zde.

Přesunout se na začátek