Technologie pro léčbu diabetu – pojmy

CGM

Kontinuální monitoring glykémie (Continuous glucose monitor). Pojmem CGM označujeme senzory na měření glykémie, které samy měří naši hladinu cukru v krvi. Není třeba k nim přikládat žádnou čtečku. Každých pár minut pošlou aktuální glykémii do mobilního telefonu, čtečky nebo inzulínové pumpy. Zařízení nás tak upozorní, kdykoliv máme nízkou nebo vysokou hladinu cukru.

FGM

Oproti CGM senzorům musíme k FGM (Flash glucose monitor) senzorům přiložit čtečku pro zjištění glykémie. FGM senzory tedy neměří glykémii pravidelně, ale pouze po přiložení čtečky. Chybí u nich funkce, která by nás upozornila na nebezpečně vysokou nebo nízkou glykémii. Jedná se o glukometry bez nutnosti vzorku krve.

Bolus

Termín bolus používáme k označení inzulinu, který si podáváme typicky před jídlem (např. Novorapid). Jedná se tedy o velké množství rychlého inzulinu podávaného najednou. Jako bolus můžeme označit i korekční dávku podávanou v případě vysoké glykémie. Nejčastěji se s tímto termínem setkáme u inzulinových pump.

Bazál

Na rozdíl od bolusu bazál působí dlouhodobě. Pokud používáme inzulinová pera, tak bazálem označujeme dlouho působící inzulin, který si podáváme většinou jen 1x za den (např. Levemir nebo Tresiba). Inzulinové pumpy také podávají bazální dávku, nepoužívají k tomu však dlouho působící inzuliny, ale klasický rychle působící – stejný jako pro bolusy. V případě bazálu však pupa tento inzulin posílá ve velmi malých dávkách a postupně. Tím nahradí dlouho působící inzulin.

Korekční faktor

Korekční faktor slouží v inzulinových pumpách k mírnému upravování bolusů, a to podle aktuální glykémie. Když je totiž naše glykémie nad cílovou hodnotou (např. 6,1 mmol/l), tak nám pumpa k bolusu nějaký inzulin přidá. Pokud je však naše hladina cukru pod cílovou hodnotou, pumpa nám naopak z výsledného bolusu ubere. Korekční faktor určuje o kolik se výsledná dávka zvýší nebo sníží. Př.: Pokud máme korekční faktor 1:3 (= 1 jednotka inzulínu : 3 mmol/l), cílovou glykémii 6,1 mmol/l a naše aktuální glykémie je 9,1 mmol/l, tak nám pumpa k výslednému bolusu přidá 1 jednotku inzulinu. Aktuální glykémie je totiž o 3 mmol/l vyšší než cílová glykémie. Pokud bychom naopak měli glykémii 3,1 mmol/l, tak nám náš bolus pumpa o 1 jednotku inzulinu sníží.

Sacharidový poměr

Sacharidový poměr slouží k výpočtu bolusu podávaného před jídlem. Pokud máme sacharidový poměr 1:10 (= 1 jednotka inzulinu : 10 gramům sacharidů) a dáme si k obědu 50 gramů sacharidů, tak nám pumpa pošle 5 jednotek inzulinu. Na každých 10 g sacharidů totiž připadá 1 jednotka inzulinu.

Pozn. Výsledný bolus se ještě může o trochu lišit kvůli korekčnímu faktoru (viz výše).

Aktivní inzulin

Inzulinové pumpy také udávají hodnotu aktivního inzulinu – inzulinu, který v daný moment podle výpočtu působí v našem těle. Náš aktivní inzulin se zvýší vždy po bolusu a to o danou dávku. Aktivní inzulin se začne postupně snižovat, dokud nedosáhne 0 – rychlost tohoto snižování závisí na nastavené délce působení inzulinu. V případě, že si chceme poslat další bolus a máme stále nějaký aktivní inzulin, tak nám pumpa výslednou dávku sníží.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Napište nám na email info@diabetes21.eu.

Přesunout se na začátek