Tipy pro inzulinovou pumpu Tandem T:slim X2

Pumpa T:slim od společnosti Tandem je mezi diabetiky velmi populární hlavně díky kompatibilitě se senzory Dexcom G6 a softwaru Control IQ. V tomto článku se dozvíte nějaké tipy a doporučení týkající se této pumpy.

1. Powerbanka

Pro komfortnější nabíjení je možné pořídit malou powerbanku, kterou v případě potřeby dobití pumpy pouze dáte do kapsy a začnete nabíjet pumpu. Díky tomu se můžete během nabíjení volně pohybovat.

2. Předběžný bolus

Pokud se vám stává, že po jídle vaše glykémie velmi rychle stoupne a poté zase klesne, má to poměrně jednoduché řešení. Stačí si inzulín poslat zhruba 10 minut před jídlem. Tím už bude během jídla působit, a pokryje tak přísun sacharidů ideálně.

3. Zvýšená aktivita

Pro situace, kdy se člověk více pohybuje, a má tak nižší potřebu inzulínu, disponuje pumpa T:slim X2 módem fyzická aktivita, který sníží množství podávaného inzulínu/bazální dávku. Někomu však nemusí toto nastavení stačit a během sportování padá do hypoglykémií i tak. Poté je možnost inzulín vypnout úplně nebo nastavit nízkou Dočasnou bazální rychlost. To znamená, že vy sami snížíte množství podávaného inzulínu na určitou dobu. Pro nastavení Dočasné bazální rychlosti je potřeba nejdříve vypnout Control IQ. Jděte do Možnosti -> Moje pumpa -> Control-IQ -> Zde vypněte Control-IQ. A nyní jděte do Aktivita -> Dočasná bazální rychlost. Zde si nastavíte o kolik chcete bazál zmenšit a na jak dlouho. Poté, co přestanete sportovat, je třeba opět Control-IQ zapnout. Dočasnou bazální rychlost můžete kdykoliv vypnout. Můžete ji také použít k úplnému vypnutí inzulínu, a to tak, že ji nastavíte na 0%. Inzulín jde vypnout mnohem jednodušeji (Možnosti ->Zastavit inzulin), pokud to však uděláte tímto způsobem, pumpa začne za pár minut pípat. Při použití Dočasné bazální rychlosti vás nic rušit nebude.

4. Automatické vypnutí

Pumpa má nastavené automatické vypnutí po 12 hodinách neaktivity. To znamená, že pokud ji 12 hodin ani jednou neodemknete, tak se samo vypne podávání inzulínu. Pro někoho může být 12 hodin moc málo. Pro změnění doby automatického vypnutí jděte do Možnosti -> Moje pumpa -> Výstrahy a připomenutí -> Výstrahy pumpy -> Automatické vypnutí.

5. Rozložený bolus

Rozložený bolus je funkce, která je určena pro pokrývání tučných jídel. Sacharidy vázané na tuk totiž působí pomaleji, a tak je dobré inzulin rozložit. Tuto funkci je možné zapnout během potvrzování bolusu. Je třeba jen zaškrtnou Rozložení a poté ho nastavit. Pro začátek je dobré být opatrný a podat si později jen menší část bolusu (např. 75% nyní a 25% později – za 45 minut). Podle toho, jak se bude vaše glykémie později chovat, to můžete příště udělat jinak.

6. Výběr kanyly

Pokud vám infuzní set, který používáte nevyhovuje, určitě stojí za to zkusit nějaký jiný. S pumpou T:slim jsou kompatibilní teflonové sety AUTOSOFT™ 30, AUTOSOFT™ 90 a VARISOFT™ 30. Pokud se vám po používání těchto kanyl tvoří vyrážky nebo máte časté problémy s ohýbáním kanyly, je možné zkusit kovový set TRUSTEEL™. Pokud jste štíhlejší postavy a při používání kolmých kanyl se vám tvoří modřiny, mohly by vám více vyhovovat šikmé sety AUTOSOFT™ 30 a VARISOFT™ 30.

7. Snížení bolusu

Pumpa T:slim se snaží naší glykémii dostat co nejblíže cílové hodnotě, která je nastavena na 6,1 mmol/l. Snaží se toho dosáhnout upravováním bazální dávky, ale i bolusů. Když je naše glykémie nižší než 6,1, tak z výsledného bolusu pumpa ubere a když je vyšší než 6,1, tak k němu přidá. Bere však také v úvahu množství aktivního inzulínu. Aktivní inzulín udává množství inzulínu, který stále ještě působí z předchozího podaného bolusu. Tato funkce je velmi užitečná, ale je třeba si na ni dávat pozor. Pokud se totiž během jídla nebo těsně po něm rozhodnete ještě nějaké jídlo přidat, a poslat si tak další bolus, pumpa vám, v případě že je vaše glykémie nižší než 6,1, po kliknutí na tlačítko bolus nabídne jeho snížení. V tomto případě je vhodné odmítnout. Pumpa by vám totiž pravděpodobně doporučila, abyste si inzulín neposílali vůbec z důvodu velkého množství aktivního inzulínu. To je ale špatně. Je sice pravda, že máte velké množství aktivního inzulínu, ale ten odpovídá množství jídla, které jste před chvílí snědli, a tak v případě dalšího přísunu sacharidů je třeba dodat další inzulín.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Napište nám na email info@diabetes21.eu.

Přesunout se na začátek