10 tipů pro FreeStyle Libre

1. Přesný senzor již od prvního měření

Pokud FreeStyle Libre 1 používáte již delší dobu, velmi pravděpodobně jste se setkali s tím, že ještě den po nastřelení senzoru nebyla jeho přesnost při měření glykémie příliš dobrá. Senzoru často totiž nestačí jen hodina zahřívání k tomu, aby se „srovnal“ a cukr v krvi zaznamenával přesně. Tomuto nedostatku lze ale poměrně jednoduše předejít. Nový senzor stačí nastřelit na druhou ruku den před plánovaným vypršením toho starého a poskytnou mu tak delší čas na usazení. Jeden den je proto nutné na jedné ruce nosit aktivní a na druhé zatím nefunkční senzor, který spustíte až 24 hodin po nastřelení s vypršením životnosti toho předešlého.

2. Méně časté nabíjení čtečky

Jednoduchý trik, který dokáže zvětšit intervaly mezi jednotlivými dobíjeními FreeStyle Libre čtečky, spočívá v tom, že čtečku vypneme ihned v moment, kdy ji přestaneme používat. Většina uživatelů čtečku používá tím způsobem, že po naměření glykémie jednou stiskne tlačítko na čtečce, čímž spustí její vypínání. Tímto způsobem ale nedojde k okamžitému vypnutí a čtečka se ještě několik sekund ptá, jestli tento krok nechceme zrušit. Pro vypnutí čtečky ihned je třeba stisknout tlačítko 2x za sebou. Při frekvenci několika jednotek až desítek použití čtečky denně lze díky okamžitému vypnutí dvojitým stlačením nutnost nabíjení oddálit až o několik dní oproti zmáčknutí tlačítka pouze jednou.

3. Křivka glykémie bez bílých míst

Při používání senzoru je třeba pamatovat na to, že sám o sobě ukládá naměřená data pouze 8 hodin nazpět. Pokud tak uživatel chce, aby v celkovém grafu glykémie v jeho čtečce nebyla bílá místa, musí senzor načíst alespoň jednou každých 8 hodin.

4. Měření ketolátek

FreeStyle Libre čtečku lze využít i jako klasický glukometr. Stačí k tomu do zařízení vložit testovací proužky pro měření glykémie z krve. Obdobným způsobem čtečka měří i ketolátky, jen je třeba použít jiný typ testovacívh proužků. Čtečka se vždy sama zapne v moment, kdy je do ní zasunut testovací proužek a podle toho, zda se jedná o glykemický nebo ketolátkový, se přepne do příslušného typu měření.

5. Externí vlivy na přesnost měření

Důvodů, kvůli kterým senzor nemusí měřit přesné hodnoty glykémie, je několik. Nevyžádaný tlak vyvíjený na senzor může být jedním z nich. Pokud si například diabetik při spánku na senzor lehne a v důledku toho na něj vytvoří tlak, je velmi pravděpodobné, že senzor začne měřit významně nižší hodnoty glykémie oproti reálné hladině cukru. Situacím s přileháváním senzoru lze z naší zkušenosti alespoň částeně předcházet nastřelením senzoru na paži o něco výš směrem k ramenu. Senzor má tendenci neukazovat přesná data také v moment náhlé a významné změny okolní teploty (například v zimě nebo při vstupu do bazénu). V případě nejistoty je vždy rozhodně lepší ověřit si glykémii běžným glukometrem.

Při vyhodnocování glykémie je třeba zároveň pamatovat na to, že hodnoty ze senzoru a glukometru nebudou vždy na desetinu stejné, měly by se pouze pohybovat +- v podobném rozmezí. Senzor oproti glukometru neměří glykémii z krve ale pouze z tkáňového moku, kvůli čemuž má zpoždění několik minut. FreeStyle Libre 1 navíc cukr v krvi zaznamenává pouze každých 5 minut. Z těchto důvodu bude glukometr při měření glykémie v daný moment vždy přesnější.

6. Zabránění předčasnému odlepení senzoru

Existuje několik kroků, díky kterým lze předcházet předčasnému stržení nebo odlepení senzoru. Pokud chceme docílit toho, aby senzor vydržel na ruce celých 14 dní, je třeba ho nejdříve správně nastřelit. Pro uchycení lepidla musíme senzor nastřelovat na suchou a hladkou pokožku s dostatečnou plochou s ohledem na rozměry FreeStyle Libre 1. Před samotným úkonem je proto dobré paži, pokud je to třeba, oholit a po vydezinfikování dostatečně vysušit. I kvůli regeneraci je také vhodné pokaždé změnit místo či ruku, na kterou senzor nastřelujeme. Při samotném používání musíme vždy pamatovat na to, že FreeStyle Libre máme na ruce, a snažit se tak předcházet jeho stržení. Snížit toto riziko lze například pomocí speciálních návleků na ruku, které lze koupit zde, nebo díky pásku Libreband. Případně je možné také senzor přelepit náplastí buď tvarem uzpůsobenou na FreeStyle Libre 1 nebo nějakou jinou. Vždy je však třeba dávat pozor, aby nedošlo k přelepení prostřední dírky na senzoru, která slouží k vyrovnávání teploty a vlhkosti.

7. Načítání senzoru telefonem

FreeStyle Libre čtečka funguje na technologii NFC, kterou již disponuje většina dnešních chytrých telefonů. Výrobce FreeStyle Libre tak jako alternativu ke čtečce nabízí i speciální aplikaci LibreLink do telefonu. Uživateli s touto aplikací stačí telefon přiložit k senzoru a ten následně načte data o glykémii. LibreLink bohužel dosud není dostupný na českém Obchodu Google Play ani na App Store od Applu. Existuje však postup, díky kterému lze tuto aplikaci stáhnout na Android zařízení i v Česku. Návod jak na to je dostupný zde.

8. Problém při používání čtečky i aplikace zároveň

Pokud chce uživatel zároveň používat čtečku i aplikaci, je třeba senzor vždy aktivovat čtečkou, nikoli telefonem. V moment, kdy dojde k aktivaci senzoru pomocí aplikace LibreLink, čtečka již není schopná senzor načítat. Veškeré data o hladině cukru je poté nutné získávat skrz telefon.

9. Vysílačka na senzor která umožní zapnout výstrahy

Senzor FreeStyle Libre 1 je tzv. flash glucose monitoring system, což znamená, že data se získávají přiložením čtečky na senzor. U jiného typu senozrů, tzv. continuous glucose monitoring system, jsou data mnohem pohodlněji zasílána bezdrátově do telefonu, díky čemuž je mimo jiné možné zapnutí výstrah na hypo nebo hyperglykémii. Pomocí speciálního vysílače však lze i FreeStyle Libre 1 předělat na tento vyspělější systém. Podrobněji je toto téma, i s přehledem nabízených vysílačů, rozebráno v našem článku zde.

10. Software LibreView

Pro počítače s Windows a MacOS je dostupný software LibreView. Po stáhnutí tohoto programu je třeba čtečku přes micro USB kabel připojit k počítači (stejný kabel kterým je čtečka nabíjena), díky čemuž se do LibreView přehrají data o glykémii. Poté je možné si zobrazit řadu užitečných grafů a ukazatelů, jako třeba čas strávený v cílovém rozmezí, jednotlivé denní glykémie nebo předpokládaný glykovaný hemoglobin. Většinu těchto funkcí si ale lze najít i v samotné čtečce v záložce Review History.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Napište nám na email info@diabetes21.eu.

Přesunout se na začátek