MiaoMiao 2 – recenze

Senzor FreeStyle Libre 1 je jeden z nejpoužívanějších glykemických senzorů na světě. Oproti většině svých konkurentů však značně zaostává, nemá totiž funkci kontinuálního monitoringu glykémie (CGM). Tato funkce umožňuje uživatelům dostávat data o glykémii každých 5 minut do svého mobilního telefonu. U FreeStyle Libre 1 je pro zjištění hladiny cukru v krvi naopak zapotřebí přiložit k senzoru čtečku. Několik zahraničních společností ale tento problém vyřešilo. Vyrábějí vysílače, které se připevní na Libre 1 a pomocí bluetooth začnou posílat data ze senzoru přímo do chytrého zařízení. V tomto článku se s vámi podělím o svoje zkušenosti s jedním z těchto vysílačů – MiaoMiao 2.
MiaoMiao 2 s nabíjecím kabelem

Připevnění vysílače

MiaoMiao je třeba na FreeStyle Libre nějakým způsobem fyzicky uchytit tak, aby se plochá část dotýkala senzoru. Toho lze docílit několika způsoby. S vysílačem vám příjde i několik nálepek, pomocí kterých je možné vysílač přichytit jak k Libre, tak k tělu uživatele. Já osobně jsem vždy přilepil MiaoMiao pouze k senzoru a poté si přes obě zařízení nandal elastický návlek na ruku (návlek lze zakoupit zde a další nálepky zde). Po připevnění takovýmto způsobem mi vysílač nikdy z paže nespadl. Další možnost je přelepit MiaoMiao různými náplastmi. Toto řešení jsem však nikdy nezkoušel, protože není příliš šetrné ke kůži. Poslední způsob je používat držák, který MiaoMiao dodává se samotným zařízením. Tento držák ale neodvádí ve fixaci vysílače úplně dobrou práci a navíc působí velmi nekvalitním dojmem.

Možnosti připevnění MiaoMiao 2 – náplasti, elastický držák

Mobilní aplikace

Každý vysílač pro Libre potřebuje kompatibilní aplikaci v telefonu, do které bude data posílat.

Začneme s oficiální aplikací od MiaoMiao Tomato App. Po spuštění je potřeba vysílač spárovat přes bluetooth, několik měsíců však aplikace nebyla schopna můj vysílač nalézt. Po aktualizaci se problém vyřešil. Následně samotné přijímání dat fungovalo bezproblémově, ale pro pouhé změnění nastavení (například výstrah) je třeba si zaplatit prémiovou verzi.

Další možností je Glimp. U Glimpu jsem měl další problém s konektivitou. Zhruba po 30 minutách přijímání dat se přestala glykémie zobrazovat. Jinak se jedná o relativně dobrou aplikaci, která ale umožňuje posílání dat ostatním pouze pomocí cloudového úložiště od NightScout, jehož nastavení je poměrně složitý proces.

A nakonec má nejoblíbenější aplikace xDrip+. xDrip umí vše, co byste od takového softwaru chtěli: zasílání dat blízkým, nastavení výstrah, posílán dat do chytrých hodinek… Nabízí dokonce kalibrace, které mohou být velmi užitečné v případě, že senzor posílá o něco vyšší nebo nižší glykémie, než reálně jsou. xDrip je dostupný pouze na Android (návod jak stáhnout a nastavit zde), ale existuje také defacto stejná aplikace na iOS s názvem Spike App.

Funkčnost

Samotný vysílač funguje bezproblémově. Jedná se o velmi elegantní vodotěsné zařízení, které váží pouze 6 gramů. Jeho dosah bohatě stačí pro pohyb po větší místnosti a v podstatě žádné přečtení nevynechává. Horší je to s baterií. Výrobce sice uvádí, že vydrží 14 dní, já jsem však musel vysílač nabíjet každých 7 dní a to je, v případě že ho máte pevně připevněný k tělu, trochu problematické (dobíjel jsem ho pomocí powerbanky v kapse).

Dodání

Dodání z oficiálního eshopu trvá do Česka 1-2 týdny. Já jsem však musel svůj první vysílač reklamovat, přišel totiž nefunkční. S reklamací neměl výrobce problém, ale bylo třeba zařízení zaslat zpět až do Číny. Zhruba do 2 týdnů přišlo nové, tentokrát funkční.

Závěr

MiaoMiao 2 je velmi užitečné zařízení, které se i za zdánlivě vysokou cenu (cca 5000 Kč) určitě vyplatí. Existuje ale i několik jiných vysílaček pro FreeStyle Libre 1. Jejich porovnání naleznete zde. MiaoMiao 2 můžete pořídit pod odkazem zde.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Napište nám na email info@diabetes21.eu.

Přesunout se na začátek