Podkožní senzor Eversense se 180denní výdrží

Podkožní glykemický senzor Eversense se 180denní výdrží je dalším krokem v léčbě cukrovky. Se zařízením Eversense od společnosti Senseonics již diabetici nemusí senzor vyměňovat každých několik dní. Stačí jen jednou za půl roku navštívit lékaře, který jim podkožní měřič glykémie aplikuje.

Aplikace senzoru Eversense

Senzor Eversense vypadá jako malá kapsle o rozměru několika milimetrů (3.5 mm x 18.3 mm), která je specializovaným doktorem zavedena do paže. V ruce následně vydrží fungovat 180 dní. Po celé toto období senzor měří glykémii bez nutnosti ho jakkoli nabíjet či vyjímat. Po 180 dnech je opět nutná návštěva lékaře, který starý senzor odstraní a vloží nový.

Samotný lékařský zákrok pro aplikaci i odstranění senzoru není nijak složitý a celý zabere několik desítek minut. Lékař nejdříve provede lokální anestezii paže pacienta, ve které se nachází starý senzor, a naříznutím kůže zařízení vyndá. Následně znecitliví i druhou ruku, do které vloží nový senzor. Otevřenou ránu zalepí speciální náplastí, případně provede jeden steh. Následuje 24hodinová fáze zahřívání, během které nejsou odesílána data o hladině glykémie. Po uplynutí této doby senzor plně funguje, nutné je pouze 2x za den provést kalibraci pomocí standardního glukometru.

V České republice podle našich informací tento lékařský zákrok provádí Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (viz článek zde).

Konektivita a získávání dat o glykémii

K zobrazení informace o hladině cukru v krvi slouží speciální odnímatelný vysílač o velikosti srovnatelné s Dexcomem G6 (37.6 mm x 48 mm x 8.8 mm). Ten se přilepí na paži v místech, ve kterých se pod pokožkou nachází senzor. Vysílač následně bezdrátově pomocí technologie NFC získává data z implementovaného senzoru a vyhodnocuje naměřenou glykémii uživatele. Výslednou hodnotu vysílač zasílá pomocí bluetooth každých 5 minut do aplikace v chytrém telefonu. Samotný senzor v těle proto nemusí mít baterii a dokáže tak fungovat bez jakéhokoli zásahu celých 180 dní.

Vysílač je na paži připevněn pomocí oboustranné náplasti, kterou je možné kdykoli vyměnit. Díky tomu by mělo docházet k podráždění pokožky nebo předčasnému odlepování v mnohem menší míře, než se tomu děje u 10 nebo 14denních senzorů. V porovnání s jinými senzory navíc tento způsob měření poskytuje větší komfort, protože vysílač lze, například při sportovních aktivitách, libovolně odnímat a opět nasazovat. Na pohodlnosti také přidá jeho voděodolnost do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

Díky jeho odnímatelnosti je vysílač možné dobíjet pomocí speciální kolébky (viz obrázek níže). Není tak třeba neustále kupovat nové zařízení, jako například u senzoru Dexcom G6. Zde Eversense získává navrch i s ohledem na ekologii a malé množství odpadů, které oproti svým konkurentům produkuje. Baterie vysílače vydrží jeden den a její plné nabití zabere přibližně 15 minut.

Zajímavou funkcí je i upozorňování na hypo nebo hyper glykémii pomocí vibrací vydávaných vysílačem. Odpadá tak povinnost neustále při sobě nosit mobilní telefon, do kterého jsou informace o glykémii zasílány – na nežádoucí stav vás upozorní samotné zařízení skrz diskrétní chvění na paži. Pro mnohé diabetiky je navíc komfortnější, například v případě hypoglykémie, být probuzen ze spánku vibracemi spíše než zvukovým budíkem. Snižuje se tak i riziko, že dojde k ohrožení života v důsledku „zaspání“ špatné hladiny cukru.

Mobilní aplikace má podobné funkce jako u jiných CGM senozorů. Samozřejmostí tak je zobrazování hladiny glykémie přijaté z vysílače, nastavení upozornění na vysoké a nízké hodnoty, ale i vypočítávání trendu, jakým se glykémie uživatele ubírá. Aplikace také zasílá upozornění na potřebu kalibrace senzoru, která se provádí 2x denně. Data o hladině cukru lze uložit do cloudového úložiště a skrz něj je sdílet do dalších zařízení. Aplikace je nabízena volně ke stažení v příslušném obchodě v závislosti na operačním systému daného chytrého telefonu či tabletu. Seznam kompatibilních zařízení, na kterých byla aplikace testována, je dostupný zde. Na jiných netestovaných zařízeních aplikace pravděpodobně funguje taktéž, mohou se zde ale vyskytnou problémy spojené s její funkčností.

Metrika MARD, která udává přesnost měření glykemických senozorů, má pro 180denní verzi Eversense hodnotu 9,1 %, což je srovnatelné s ostatními konkurenčními CGM senzory.

Budoucí vývoj senzorů Eversense

Společnost Senseonics neustálé pracuje na dalších vylepšeních svého podkožního senzoru. Výše představený senzor je dokonce už 2. generací. Původně měl Eversense výdrž „pouhých“ 90 dní, dnes dosahuje 180 dní a cílem výrobce je prodloužení životnosti na 1 rok. Zmenšit by se měl i počet nutných kalibrací. Současné 2 kalibrace senzoru denně mohou být pro mnohé diabetiky důvodem, proč Eversense nezačít používat. U nového senzoru s 365denní výdrží by tak měla stačit pouze jedna kalibrace týdně. Otázkou zůstává, zda se zvětší i baterie vysílače Eversense tak, aby ho bylo nutné nabíjet méně častěji než každý den.

Další vývoj se bude zaměřovat i na schopnost načítání dat ze senzoru pouze přiložením telefonu na kůži. Na podobném principu funguje například FGM senzor FreeStyle Libre 1. Sensionics také pracuje na možnosti implementace baterie a bluetooth vysílače přímo do senzoru v těle pacienta. Odpadla by tak nutnost využívat „přenosový most“ ve formě přilepeného vysílače na těle.

Díky dlouhé životnosti by zásadním posunem zejména pro diabetiky 1. typu bylo propojení senzoru Eversense s inzulínovou pumpou. Nic takového ale zatím není možné. Eversense neumožňuje využívat žádný tzv. closed loop systém, ve kterém se inzulínová pumpa řídí daty přijímanými ze senzoru (v současnosti je pouze oznámena budoucí kompatibilita s bionickou slinivkou iLet od společnosti Beta Bionics). Velmi pravděpodobně se ale i toto postupem času změní.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Napište nám na email info@diabetes21.eu.

Přesunout se na začátek