Rozdíl mezi FreeStyle Libre 1 a 2

S příchodem senzoru FreeStyle Libre 2 na český trh se nabízí otázka: V čem se vlastně liší od předchozí generace? Oba modely jsou totiž na první pohled k nerozeznání.

Alarmy

Asi největší zlepšení oproti předchozí generaci je možnost upozornění na příliš nízkou nebo vysokou glykémii. Můžeme se tak vyvarovat nebezpečným hypoglykémiím. Čtečka nás v případě, že naše glykémie dosahuje příliš nízkých nebo vysokých hodnot, upozorní. Výstrahu nízké glykémie můžeme nastavit na jakoukoliv hodnotu od 3.3 do 5.6 mmol/l. To znamená, že když budeme mít nastavený alarm na 4 mmol/l, tak jakmile naše glykémie klesne pod danou hodnotu, čtečka nás na to upozorní. Výstrahu vysoké glykémie je možné nastavit na hodnotu od 6.7 do 22.2 mmol/l. Lze také zapnout alarm pro případ ztracení signálu. Alarmy můžeme kdykoliv vypnout.

Čtečka nás sice upozorní, že je naše glykémie v nebezpečném rozmezí, pro získání přesné hodnoty glykémie musíme však, stejně jako u Libre 1, přiložit čtečku k senzoru. Nejedná se tedy o plnohodnotné CGM na rozdíl od konkurenčního Dexcomu G6.

Čtečka

Čtečka pro FreeStyle Libre 2 se příliš neliší od předchozí verze. Funkce jsou velmi podobné. Bohužel není možné používat starou čtečku se senzorem Libre 2 ani naopak. Obě čtečky mají jednu velkou výhodu – slouží také jako glukometry. Po zasunutí proužku FreeStyle Optium je možné měřit glykémii pomocí krve.

Přesnost

Libre 2 se také posunulo v oblasti přesnosti měření. Konkrétně byl od předchozí generace, která v jednotce MARD vykazovala hodnoty 13 až 18%, zaznamenán posun na hodnoty okolo 9.5%. To znamená, že by FreeStyle Libre 2 mělo být o mnoho přesnější.

Cena

Cena za 1 senzor by měla být vyšší asi o 200 Kč – cca 1750 Kč. V současné době nemáme informaci, zda bude možné náklady za senzory plně pokrýt pojišťovnou, stejně jako tomu bylo u Libre 1. Pro získání více informací o financování doporučujeme kontaktovat vašeho diabetologa nebo přímo pojišťovnu.

Senzory FreeStyle Libre 1 a 2 mají mnoho společného. Zde jsme shrnuli klíčové vlastnosti, které obě zařízení sdílí.

Aplikace

Na rozdíl od čtečky, aplikace LibreLink je kompatibilní s oběma senzory. Aplikace funguje stejně jako čtečka, má však výhodu v tom, že může neustále zasílat hodnotu glykémie vámi vybraným blízkým lidem. V případě, že se rozhodnete používat čtečku i aplikaci zároveň, je to možné. Senzor ale musí být aktivován pomocí čtečky a až poté se přiloží telefon. V tomto případě budete u Libre 2 dostávat alarmy pouze prostřednictvím čtečky.

Počet měření

Oba dva senzory měří glykémii každou minutu. Toto je velká výhoda oproti konkurenčním senzorům, jako je například Dexcom G6. Mějte však na paměti, že pro získání hodnoty glykémie, je třeba přiložit čtečku nebo telefon. To u senzoru Dexcom G6 třeba není.

Nastřelení, životnost a tvar

Nastřelení senzoru Libre 2 probíhá stejně jako u jeho předchůdce a také tvar a velikost zůstávají nezměněny. Senzor vám vydrží 14 dní, poté se sám vypne a je třeba aktivovat nový.

Trendové šipky

Oba dva senzory při přečtení glykémie také zobrazí trendové šipky. Ty nám říkají, zda bude naše glykémie v nejbližší budoucnosti klesat, rychle klesat, stoupat, rychle stoupat nebo zda zůstane stejná.

Voděodolnost

Senzory jsou voděodolné. Je tedy možné se s nimi sprchovat, koupat či plavat. Problém by nemělo dělat ani větší množství potu při fyzické aktivitě.


Senzor FreeStyle Libre 1 byl velkým krokem vpřed pro mnoho diabetiků. Stejně tak Vám může usnadnit život i nová generace těchto senzorů. Je ale třeba pamatovat na to, že máme na trhu k dispozici i jiné, pro někoho vhodnější, senzory.

Pozn. Po vydání článku obdržela aplikace LibreLink velkou aktualizaci, která de facto přeměňuje senzor FreeStyle Libre 2 na CGM. Některé informace v tomto článku tak nejsou aktuální. Více se o této změne můžete dozvědět zde.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Napište nám na email info@diabetes21.eu.

Přesunout se na začátek